Sophos SSL VPN Kurulum ve Ayarları
Posted by Mustafa Beyaz, lastmodifiedby Mustafa Beyaz on 09 April 2020 01:47 PM
Merhabalar,

Özellikle tüm dünyanın ve ülkemizin de içinde bulunduğunu bu zor günlerde ev ofis çalışma planına geçtiğimiz ve profesyonel çalışma hayatımızda bizlere her zaman kolaylık sağlayan bir teknoloji olan SSL VPN nerede olursak olalım şirket kaynaklarımıza istediğimiz yerden ulaşmamızı sağlar. Bu bağlamda bugünkü yazımızda Sophos SSL VPN 'in kurulumunu basit bir şekilde anlatmaya çalışacağız


1- İlk olarak Sophos Firewall cihazımıza admin kullanıcımızla veya admin yetkisi olan ilgili kullanıcı ile giriş yapıyoruz.

2- Sophos Firewall yönetim ekranındaki sol menüden Configure – Authentication sekmesine geliyoruz.3- Authentication sekmenine geldiğimizde açılan sayfadaki üst menüden Users sekmesine geliyoruz.4- Users sekmesinde açılan sayfada şuana kadar oluşturulan kullanıcıları görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Yeni bir kullanıcı ekleyeceğimiz için Add butonuna tıklayıp devam ediyoruz.5- Açılan sayfada istenilen bilgileri aşağıdaki örnekte gösterildiği gibi kendi bilgilerimizle dolduruyoruz. Burada ki önemli kısım. Policies – Group kısmında kullanıcının grubunu seçmek ve Remote Access kısmında tanımlı olan SSL VPN i seçmek olacak. Diğer bilgiler kullanıcın bilgilerine göre doldurulup devam edilecektir.
6- İstenilen bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra Save butonuna tıklayıp bilgilerimizi kaydediyoruz. Kullanıcımız SSL VPN listemize eklenmiş duruma gelmektedir.
7- Kullanıcı ekleme aşamasını tamamlamış bulunuyoruz. Bundan sonra ki aşama kullanıcının bilgileriyle Sophos User Portal’a giriş yapıp Sophos SSL VPN Client programını indirmek olacaktır.

8- Sophos User Portal’a “Firewallipadresi:userportnumarası” ile bağlanıp kullanıcı bilgilerimizle giriş yapıyoruz.9- Açılan sayfada soldaki menüden “SSL-VPN” Sekmesine gelip sağdaki seçeneklerden  “Download client and configuration for Windows” butonuna tıklayıp SSL VPN Client yazılımını indiriyoruz.

10- İndirilen SSL VPN Client yazılımına tıklayıp basit bir kurulumla yazılımı bilgisayarımıza kuruyoruz.

11- Yazılımı kurduktan sonra Windows ekranımızın sağ aşağıdaki simge kısmına SSL VPN Client yazılımının simgesi gelmektedir. Simge çift tıklayıp bağlana tıklıyoruz.12- Açılan sekmeden kullanıcı bilgilerini girip tamam butonuna tıklıyoruz.

13- SSL VPN Client uygulamamız aşağıdaki Yeşil hale geldikten sonra VPN bağlantımız gerçekleşmiş olacaktır.
Sağlıklı günler dileriz...
LTS Bilişim Teknik ve Proje Departmanı


Eklentiler 
 
 SSLVPN Kurulum ve Ayarları.pdf (217.44 KB)
(0 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil