ESXi Root Şifresi Sıfırlama (Resetleme)
Posted by , lastmodifiedby Mustafa Beyaz on 14 June 2019 03:00 PM

Bazı Linux dağıtımlarında olduğu gibi VMware ESXi’da kullanıcı şifrelerini /etc/shadow klasöründe saklamakta. Bu makalede anlatılan yöntemle ESXi 5/6 versiyonlarında unutulan root şifresini sıfırlayabilirsiniz.

Aşağıda ki adresten Ubuntu’yu indirip bir USB belleğe yazın.

http://old-releases.ubuntu.com/releases/14.04.2/ubuntu-14.04-desktop-amd64.iso

Ubuntu’yu USB belleğe yazdıktan sonra serverı Ubuntu ile boot edin. Server açıldıktan belli bir süre sonra önünüze Try Ubuntu ve Install Ubuntu seçeneği gelecek. Try seçeneğini seçip yükleme yapmadan Ubuntu işletim sistemini başlatıyoruz.

 

Sol tarafta ki arama menüsüne GParted yazıp GParted Partition Editor’u açıyoruz.

Partition tablosunda ki ilk 250 MB’lık bölüm ( /dev/sda5) sistem dosyalarının olduğu partition. Bizim işimiz burası ile.

 

GParted’ı kapatıp Terminal’i açıyoruz.

 

Terminal’i açtıktan sonra “sudo -s” komutu ile root erişimi kazanıyoruz. Aşağıda ki komutlarla /dev/sda5 bölümünü mount ediyoruz.

sudo -s
mount /dev/sda5 /mnt
cd /mnt
ls

 

Mount ettikten sonra “state.tgz” dosyasını göreceksiniz. Bu dosyayı arşivden çıkarıyoruz.

 

“state.tgz” dosyasını /tmp klasörüne kopyalayıp arşivden çıkarıyoruz. Daha sonra “local.tgz” isimli başka bir arşiv dosyası daha göreceksiniz.

cp state.tgz /tmp
cd /tmp
tar xzf state.tgz
ls

 

 “local.tgz” dosyasını çıkardıktan sonra içerisinde /etc isimli bir klasör göreceksiniz.

tar xzf local.tgz
ls

 

/etc klasörünün içinde “shadow” isimli bir dosya göreceksiniz. O dosya içerisinde ESXi root şifrenizin hash değeri yer almakta.

cd etc
ls

 

nano shadow ile bu dosyayı açıp hash kısmını siliyoruz.


Sildikten sonra ESC’ye basıp “:wq” komutu ile kaydedip çıkıyoruz.Dosyayı olduğu gibi tekrardan arşivleyip sistem bölümüne kopyalıyoruz.

cd ..
tar czf local.tgz etc
tar czf state.tgz local.tgz
cp state.tgz /mnt/
umount /mnt

 

İşlem bu kadar. Serverı yeniden başlatıp Ubuntu USB’sini çıkarıyoruz. Server yeniden açılıp ESXi ekranı geldiğinde F2 ile giriş kısmına geliyoruz. Kullanıcı adına root yazıp şifre kısmını boş bıraktıktan sonra giriş yapıyoruz. Yeni bir şifre belirleyip serverı kullanmaya devam edebiliriz.

(1 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil